Nawodnienie – dlaczego jest takie istotne?

W każdym sporcie oprócz dobrze zbilansowanej diety niezwykle ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Spożywanie płynów przez sportowców zarówno przed jak i podczas i po wysiłku ma na celu zapobieganie odwodnieniu, a także uzupełnienie powstałych niedoborów węglowodanów.

Prawidłowa ilość płynów w diecie sportowca zależy od wielu czynników takich jak m.in.: wieku, płci, temperatury i wilgotności powietrza, rodzaju aktywności fizycznej, czy stanu zdrowia. Wzmożona aktywność fizyczna powoduje wytwarzanie potu do 1,5 litra podczas jednego treningu. W warunkach ekstremalnych mogą to być to nawet 4 litry na godzinę. Uzależnione jest to od indywidualnych predyspozycji.

Nawadnianie przed, w trakcie i po treningu!

Młodzi sportowcy powinni pić odpowiednią ilość płynów, aby zapobiec odwodnieniu, które może zmniejszyć siłę, energię i koordynację dziecka. Pamiętajmy jednak, że mając do czynienia ze sportem o bardzo niskiej intensywności odwodnienie nie jest takie proste, a nadmierna podaż płynów może wręcz szkodzić. Mówiąc o wysiłku o niskim obciążeniu, które nie trwa długo (do 30-40 minut) – nawadnianie co 15-20 minut będzie zbyt częste i niekonieczne.

Zalecenia dotyczące spożycia płynów przed treningiem i w ciągu całego dnia są kwestią indywidualną. Każdy młody sportowiec trenuje inaczej, z różną intensywnością, niemniej możemy przyjąć, że popijanie – w zależności od możliwości wynikającej z danej aktywności – należy stosować co około 15-20 minut wysiłku długotrwałego 2-3 łyki wody. W trakcie trwania sesji treningowej należy wszczepić zasadę picia po 30 minutach treningu, a następnie kontynuować co 15-20 minut. Nawyk ten będzie uczył przyjmować płyny zanim pojawi się pragnienie!

Skoro wiemy już kiedy i w jaki sposób powinniśmy się nawadniać skupmy się teraz na tym czego należy unikać dbając o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Należy unikać soków, słodzonych, smakowych wód mineralnych i przetworzonych napojów owocowych i napojów gazowanych typu cola, gdyż nie dostarczają substancji odżywczych i często dosładzane są syropem glukozowo-fruktozowym lub szkodliwymi słodzikami!

Reasumując: oprócz dobrze zbilansowanej diety niezwykle ważne jest także nawodnienie, dzięki któremu będziecie mogli się skupić wyłącznie na treningu i polepszaniu własnych umiejętności, nie bojąc się przy tym niechcianego odwodnienia!