Ścieżka rozwoju zawodnika

Ścieżka Rozwoju Zawodnika to dokument, który opisuje ilość jednostek treningowych w aspektach jakościowych i ilościowych, udział w rozgrywkach ligowych, formy kontroli postępu oraz zasady selekcji i przypisywania zawodników do poszczególnych grup na każdym etapie procesu szkolenia.


BAMBINI | U-5 | 2-5 LAT
1 jednostka treningowa | 45-60 minut
udział w wydarzeniach sportowych


SKRZAT| U-7 | 6-7 LAT
2-3 jednostki treningowe | 60-75 minut
udział w towarzyskich turniejach piłkarskich
udział w wydarzeniach sportowych


ŻAKI | U-9 | 8-9 LAT
pierwszy etap selekcji SFS / AFS
3 jednostki treningowe | 60-75 minut
udział w turniejach piłkarskich
udział w lidze
udział w obozach wyjazdowych
udział w akademii techniki
udział w wydarzeniach sportowych


ORLIKI | U-11 | 10-11 LAT
drugi etap selekcji SFS / AFS
3-4 jednostki treningowe | 90 minut
udział w turniejach piłkarskich
udział w lidze
udział w obozach wyjazdowych
udział w akademii techniki
udział w wydarzeniach sportowych


MŁODZIKI | U-13 | 12-13 LAT
trzeci etap selekcji SFS / AFS
3-5 jednostki treningowe | 90 minut
udział w turniejach piłkarskich
udział w lidze
udział w obozach wyjazdowych
udział w akademii techniki
udział w wydarzeniach sportowych


TRAMPKARZE | U-15 | 14-15 LAT
czwarty etap selekcji SFS / AFS
4-6 jednostki treningowe | 90 minut
udział w turniejach piłkarskich
udział w lidze
udział w obozach wyjazdowych
udział w akademii techniki
udział w wydarzeniach sportowych

kontrola postępu

obserwacja zawodnika

Każdy zawodnik od początku swojej przygody z piłką jest obserwowany przez trenera prowadzącego na każdym treningu. Dodatkowo minimum raz w półroczu na wybranym przez trenera treningu o czym nie jest zawodnik informowany, prowadzona jest specjalna obserwacja na podstawie której trener prowadzący wprowadza dane do karty kontroli postępu po czym omawia z danym zawodnikiem trening.

gry kontrolne w roczniku

W każdym roczniku organizowane są gry kontrolne, które mają za zadanie skonfrontowanie umiejętności danego zawodnika na tle grupy oraz analiza gry ukierunkowana pod wybranych zawodników. Gry kontrolne organizowane są wewnętrznie w ramach struktury SFS jak również, zewnętrznie z innymi klubami.

testy motoryczne

Testy motoryczne organizowane są dwa razy w roku podczas zimowej edycji Akademii Techniki oraz letniego obozu piłkarskiego. Testy obejmują zarówno próby zdolności motorycznych jak również indywidualnych umiejętności piłkarskich.

karta kontroli postępu

Karta Kontroli Postępu to dokument, który jest zakładany zawodnikowi od kategorii U-8 w Akademii Futbolu Staniątki. Dokument ten gromadzi w jednym miejscu wszystkie informacje o danym zawodniku, m.in. frekwencję w danym sezonie, oceny testów motorycznych, analizę gier czy ocenę opisową zawodnika.

CZYM JEST SELEKCJA - SFS CZY AFS?

Selekcja to nic innego jak faza sprawdzania postępu w procesie szkolenia. Proces ten odpowiada za wybranie zawodników z grupy, którzy charakteryzują się zbliżonymi umiejętnościami i predyspozycjami sportowymi tak aby w dalszym etapie nauczania był to proces najbardziej efektywny dla danej grupy wiekowej.
Selekcja w strukturze Szkoły Futbolu Staniątki podzielona jest na cztery okresy, z których pierwszy następuje w momencie przejścia zawodnika z kategorii wiekowej U-7 do U-9 a ostatni podczas zmiany grupy w kategorii U-13 na U-15. Proces ten odbywa się na podstawie wyżej opisanych narzędzi na przełomie maja i czerwca na sezon następny. Jednak mając na uwadze różną dynamikę rozwoju u poszczególnych zawodników, bierzemy również pod uwagę proces identyfikacji talentu, który polega na ciągłej obserwacji wszystkich zawodników. Dzięki temu zarówno zawodnik, który w okresie selekcji nie dostanie się do Akademii Futbolu Staniątki jak również zawodnik, który dołączy do struktur SFS w późniejszym okresie ma szansę dzięki pracy i zaangażowaniu w ciągu roku dostać się do AFS. Proces ten, również działa w drugim kierunku - zawodnicy, którzy dostali szansę w Akademii Futbolu Staniątki i jej nie wykorzystali, mogą zostać przeniesieni w każdym okresie sezonu do grup w ramach struktury Szkoły Futbolu Staniątki.

Akademia Futbolu Staniątki to treningi piłkarskie dla wyróżniających zawodników w wieku od 8 do 15 roku życia. Zajęcia odbywają się trzy, cztery a nawet pięć razy w tygodniu od 75 do 90 minut. Akademia Futbolu to nowa struktura, która obowiązuje od sezonu 2019/20 a jej celem jest skupianie najlepszych zawodników w poszczególnych rocznikach oraz zapewnienie im dodatkowych czynników, które optymalizują osiągnięcie większego rozwoju sportowego. Poprzez dodatkowe treningi, zajęcia motoryczne i mentalne, udział w rozgrywkach ligowych i prestiżowych turniejach oraz gry szkoleniowe z najlepszymi klubami dąży do wychowania pełnowartościowego piłkarza, który poradzi sobie w dorosłej piłce na najwyższym ligowym poziomie.