Sen jako ważny element regeneracji

Kolejnym z cyklu naszych porad dot. odpowiedniej regeneracji po treningowej jest dobrze nam wszystkim znany – sen

Dobra i przemyślana strategia regeneracji po ciężkim wysiłku jest niemal tak samo istotna jak sam trening, jeżeli chcemy osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. Dzięki zwiększaniu świadomości na temat własnego organizmu i jego potrzeb, będziesz mógł zwiększyć swoją wytrzymałości i zregenerować się jak profesjonalny sportowiec!

Wierzcie lub nie ale jedną z najważniejszych ról w sposobach regeneracji organizmu odgrywa właśnie sen. Podczas snu w organizmie człowieka wydzielane są hormony takie jak m.in. hormon wzrostu, który bierze udział w procesie regeneracji, hipertrofii i naprawie uszkodzonych tkanek. Jeżeli więc przeznaczymy na sen niewystarczającą liczbę godzin, wówczas produkcja hormonu wzrostu zostanie zaburzona.

W czasie snu naprawiane są uszkodzenia mięśni, a organizm przygotowuje się do podjęcia kolejnego wysiłku fizycznego. Przez część osób sen jest traktowany jako strata czasu, słabość, na którą nie powinniśmy się godzić. Takie postrzeganie snu jest błędne, szczególnie dla osób aktywnych fizycznie.

Popyt na sen jest różny dla każdego człowieka, trudno tak naprawdę przewidzieć, ile godzin dana osoba powinna sypiać. Pewne jest to, że zapotrzebowanie na sen zwiększa się wraz z częstotliwością treningu dlatego ważnym jest aby każdego dnia maksymalnie poznawać swój organizm i wiedzieć ile czasu potrzeba nam na pełne zregenerowanie sił!

A Wy? Jakie macie sposoby na regenerację po treningu?