Dlaczego odżywianie jest ważne dla młodych sportowców?

Dlaczego prawidłowe odżywianie tak ważne dla młodych sportowców?

Prawidłowe odżywianie to decydujący czynnik wpływający na wzrastanie oraz rozwój młodego organizmu, wywiera także zasadniczy wpływ na osiągane wyniki sportowe. Młody sportowiec pozbawiony odpowiedniego zapasu substancji energetycznych lub prawidłowego nawodnienia może odczuwać pogorszenie siły, szybkości, wytrzymałości, zmniejszone skupienie i większą męczliwość, a ponadto jest zagrożony zwiększonym ryzykiem urazu. Odżywianiu nie przypisuje się takiego znaczenia jak uzyskiwanym wynikom. Odpowiednie żywienie sportowców ma im pomóc w uprawianiu danej dyscypliny. Aby ten cel osiągnąć, młodzi zawodnicy nie tylko powinni wiedzieć, co mają spożywać, ale także dlaczego, kiedy i w jakiej ilości!

Dziś skupimy się na dostarczaniu odpowiedniego paliwa dla organizmu dziecka, podczas treningu!

Paliwo dla mięśni stanowi glikogen w nich zawarty. To źródło energii, które uzupełniamy po treningu, przy użyciu węglowodanów prostych. Niestety jego pokłady nie są nieograniczone, a przy intensywnym treningu potrafią wyczerpać się naprawdę szybko. Z pewnością znane nam są przypadki, w których nagle zabrakło nam energii do dalszych ćwiczeń. Bariery nie stanowiło wtedy przemęczenie mięśni spowodowane wyczerpującym treningiem, ani zbyt słaba kondycja, tylko znaczny spadek dostępnej energii w postaci glikogenu. Gdy będzie dość niski, organizm postara się zmniejszyć wydatki energetyczne, a Twoja wydajność treningowa będzie maleć. Może tak się stać zarówno, gdy nie dałeś ciału okazji do pełnego zregenerowania się, jak i wtedy, gdy treningowa poprzeczka powędrowała naprawdę wysoko. Uzupełniając węglowodany w trakcie treningu w postaci roztworu do wody możesz zahamować ten proces!

Jakie zalety ma przyjmowanie węglowodanów w czasie treningu?

1. Zwiększenie wydajności
2. Mniejsze zmęczenie psychiczne
3. Zatrzymanie katabolizmu
4. Neutralne dla masy ciała

Pewnie zastanawiacie się ile węglowodanów spożywać podczas treningu?

Podane wartości są dość orientacyjne, a każdy organizm ma własne wymagania i preferencje, dlatego rozsądnie będzie dopasować je do swojego trybu treningowego. Nie zapominaj, że zbyt duża ilość cukru może spowolnić trawienie i spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Rekomenduje się 6 – 8% roztwór, co daje 6 – 8 g na 100 g wody

Określa się też, że przy średniej i dużej intensywności powinniśmy spożywać 0 – 30 g węglowodanów podczas wysiłku trwającego 60 – 90 minut.

A Wy? Jak radzicie sobie ze zmęczeniem podczas treningu?