Dawaj dziecku zdrowy przykład

Ukształtowany charakter, umiejętność pracy w zespole czy radzenia sobie z porażkami – to tylko niektóre cechy charakteru, które dzieci mogą nabyć poprzez systematyczne uprawianie sportu. O ile maluchy uwielbiają się ruszać i są bardzo aktywne, to z wiekiem coraz częściej chwile wolne od nauki spędzają przed komputerem czy telefonem.

Wielu rodziców ma wątpliwości, kiedy zacząć zarażać pasją do sportu swoje pociechy. Dlatego w tym tekście podpowiemy Wam, jak sprawić aby dziecko regularnie uprawiało sport i co zrobić, żeby zbyt wcześnie nie zrezygnowało!

Sport to przede wszystkim świetna zabawa i sposób na wspólne spędzanie czasu, ale też gwarancja sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia – dlatego tak ważny jest w życiu naszych dzieci. W sporcie najmłodszych powinniśmy kłaść akcent na czerpanie i przeżywanie radości oraz na pozytywne emocje.

W dużym stopniu zależy ona od rodziców i ich stosunku do aktywności podejmowanej przez dziecko. Kiedyś wpadł mi w ręce cytat Michaela Jordana, wybitnego koszykarza, w którym podkreślał, że w jego ocenie w najmłodszych latach zawodnicy powinni uczyć się „miłości” do gry, a rodzice po prostu powinni pozwolić im cieszyć się z gry. Sport – nawet ten już bardziej „na poważnie” – nie powinien oznaczać braku radości.

Jak możemy pomóc swojemu dziecku?

Warto towarzyszyć mu podczas jego przygody ze sportem. Być, wspierać i rozmawiać niezależnie od sytuacji. Warto okazywać zainteresowanie treningami, pytać o to, co poszło dobrze podczas treningu, być może co poszło gorzej (czego zabrakło) oraz na czym dziecko chciałoby się skupić na najbliższych treningach.

W ten sposób rodzic okazuje zainteresowanie dzieckiem i jego aktywnością, a także uczy go samoobserwacji i wyciągania wniosków z codziennych treningów. W konsekwencji dziecko może zbudować konstruktywny nawyk analizowania swojego wykonania. Buduje pewność siebie, ponieważ wie, w czym jest dobre, a nad czym może jeszcze popracować. I – co istotne, a często zniechęca dzieci do aktywności – uświadamia sobie, że warto się starać, ale na efekty trzeba czasem poczekać, a błędy na drodze do realizacji celów są nieuniknione. Kiedyś wpadł Nam w ręce pewien cytat, który podkreśla, że „Nie popełnia błędów ten co nic nie robi”. Niech on będzie kolejną motywacją dla młodego zawodnika!