CERTYFIKACJA PZPN – OBOWIĄZKI I MOŻLIWOŚCI

Szkoła Futbolu Staniątki w listopadzie 2019 roku otrzymała Złotą Gwiazdkę w programie Certyfikacji szkółek piłkarskich. Jest to najwyższa ocena PZPN, którą otrzymało również 111 innych szkółek z całej Polski. Niedawno zakończył się drugi nabór do programu a złotą gwiazdkę przyznano zaledwie 5 szkółkom. Obecnie najwyższą ocenę posiada 88 szkółek w całej Polsce. Te liczby pokazują jak trudno dostać się do programu Certyfikacji oraz przede wszystkim jak trudno jest utrzymać narzucone wysokie standardy programu.

Jesteśmy ze Złotą Gwiazdką po pełnym roku kalendarzowym 2020, postanowiliśmy zapytać koordynatora ds. szkolenia Filipa Mazurkowa co sądzi o programie, jakie stawia wymagania a jakie widzi szanse – zapraszamy do lektury!

1. Jakie korzyści pod kątem szkolenia zauważyłeś dzięki programie Certyfikacji PZPN?

Złota gwiazda przyznana Szkole Futbolu przede wszystkim pomogła lepiej zorganizować szkolenie. Nasze grupy treningowe mają narzucone odgórnie ilości zawodników, do których dobrani są Trenerzy z odpowiednimi kwalifikacjami co zintensyfikowało sam proces szkolenia. Również zmianie uległo podejście do gier kontrolnych czy meczów sparingowych, które odbywają się teraz regularnie co tydzień dla wszystkich naszych grup a każde spotkanie jest szczegółowo analizowane przez Trenera prowadzącego, na bazie założeń z minionego mikrocyklu. Nasza praca szkoleniowa oparta jest na planowaniu. Nasz plan szkoleniowy tworzony jest z dużym wyprzedzeniem dzięki czemu Trenerzy mogą wybrać jak najlepsze środki treningowe do osiągnięcia założonego tematu treningowego. Kończąc dany mirocykl czy mezocykl wiemy z czego „rozliczać” przede wszystkim siebie samych, ale i naszych podopiecznych. Poprzez takie zawężanie tematów pracy łatwiej jest nam je egzekwować podczas treningów a również odbiór meczów kontrolnych pozwala nam oceniać naszych zawodników na podstawie założeń dostosowanych do danej grupy i kategorii wiekowej przez co rozwój przebiega w sposób harmonijny.

Program Certyfikacji pod kątem szkoleniowym bazuje na Programie Szkolenia Akademii Młodych Orłów który to nawiązuje bezpośrednio do najlepszych zachodnich wzorców. Dużą nacisk położony został przede wszystkim na te kwestie, które zdiagnozowane zostały jako największe „bolączki” polskiej piłki. Są to m.in sfera mentalna, motoryczna oraz rozumienie gry czy sama intensywność zajęć.

2. Przez kilka lat pełniłeś funkcję trenera różnych grup, od roku dodatkowo pełnisz funkcję koordynatora ds. szkolenia – jak się czujesz w tak odpowiedzialnej roli?

Przede wszystkim funkcja koordynatora w Szkółce odznaczonej Złotym Certyfikatem to duże wyróżnienie, ale też i obowiązek. Oprócz prowadzenia dwóch grup szkoleniowych na bieżąco staram się zbierać swoje doświadczenia oraz opinie innych Trenerów SFS i wprowadzać korekty do naszego planu szkolenia tak aby nasz przyszłoroczny „autorski plan” był jak najlepiej dopasowany do Szkoły Futbolu Staniątki. Szansa rozwoju jaką dał nam ten certyfikat jest bardzo duża, ale potrzeba czasu aby wszyscy Trenerzy z naszej szkółki w pełni wykorzystali możliwości jakie daje. Wszyscy chłoną nowe rozwiązania i przyjmują je z otwartymi umysłami. Coraz częściej zdarza nam się pracować na zasadzie konsultacji w obrębie danej kategorii wiekowej dzięki czemu przyjęte rozwiązania lub postanowienia noszą znamiona kompromisów i nie są odgórnymi nakazami a czymś co wypływa bezpośrednio od samych Trenerów. Dzięki temu łatwiej jest się wszystkim zaangażować.

3. Jak Oceniasz pomysł PZPN i sam program certyfikacji?

I cykl certyfikacji to przede wszystkim duży przeskok organizacyjny. Sporo nowych obowiązków dla wszystkich osób związanych ze szkółką zwłaszcza pod kątem systematycznej pracy w systemie PZPN. Jest to również czas poszerzenia struktury organizacyjnej w klubie oraz usystematyzowania procesu szkolenia zaczynając od półrocznych planów szkoleniowych przez mezocykle i mikrocykle po pojedyncze jednostki treningowe bezpośrednio nawiązujące do założonych działań: indywidualnych, grupowych, zespołowych oraz obszarów motorycznych, mentalnych oraz merytorycznych. Teraz kiedy nasze podejście do szkolenia oparte jest na silnych fundamentach i z założenia kładzie nacisk na najbardziej newralgiczne aspekty polskiej piłki nożnej, możemy zacząć dalej rozwijać nasz plan i uszczegóławiać go.

Program Certyfikacji to świetny pomysł, który na etapie ogólnym przedstawia się bardzo obiecująco i systematycznie na bazie doświadczeń praktycznych przechodzi rożnego rodzaju modyfikacje, które mają na celu wyłonienie „najlepszych z najlepszych” wśród szkółek oraz pomóc im w dalszym rozwoju. Za nami faza nazwijmy to organizacyjna podczas, której główny nacisk został położony na kontrolę aspektów organizacyjnych szkółki jak chociażby struktura, baza treningowa czy organizacja samych grup. W tym momencie zgodnie z zapowiedziami coraz większy nacisk położony został na kontrolę procesu szkolenia dzięki czemu jednostki treningowe szkółek muszę być prowadzone, nie boję się użyć tego stwierdzenia – profesjonalnie. Jesteśmy na to gotowi. Powiedział trener Filip Mazurków, koordynator ds. szkolenia SFS